NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев
4379
Калейдоскоп

Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век. Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев. Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите. От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар

| 20 Август 2024, 12:55 ч.
Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев
Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев
Снимка © Екипът на изложбата

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето ген

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.

Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.

F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10. 

Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън. 

Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век“, разказват организаторите.

По думите им фотографиите водят на разходка из София през 1975 година, когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара.

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

Мария Бакалова подготвя пиеса за Бродуей. Това актрисата каза на среща с почитатели по време на фестивала за аниме, комикси и поп култура Aniventure Comic Con (6-7 юли, София).

„Театърът винаги ще ми липсва, макар че не знам кое обичам повече – киното или театъра. Хората са го казали: Едното е хлябът, другото е водата. Едното не може без другото, но просто се фокусираш върху нещата, които са по-готови и са по на дневен ред“, каза тя.

„Разбира се, че бих се качила на сцена един ден. Има една пиеса, по която в момента работим с мой колега, с който вече сме я снимали. И би трябвало, по някое време, да тръгне към Бродуей, към Ню Йорк“, съобщи актрисата.

ЗА МЕЧТИТЕ И МЕЧТАНИТЕ ПАРТНЬОРСТВА В КИНОТО

„Много хора казват, че за да си в тази индустрия, трябва да имаш дебела кожа. Аз не съм сигурна, че съм от тези

Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев. 

По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.

Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години. 

Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.

Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ

Принц Хари смята, че съдебните дела, които заведе срещу британската таблоидна преса, са основната причина за разпадането на отношенията му с кралското семейство, предаде Ройтерс. Това казва по-малкият син на крал Чарлз Трети в новия документален филм Tabloids on Trial. 

„Това със сигурност е основната причина“, каза Хари във филма. Понастоящем той съди медийната компания „Нюз груп нюзпейпърс“, собственост на Рупърт Мърдок, и издателя на „Дейли мейл“ в две отделни дела. Принц Хари ги обвинява, че журналисти и частни детективи са участвали в незаконни дейности и нахлуване в личния му живот. 

Хари преди е наричал съдебните дела своя „мисия“. И двете медии отричат обвиненията и се борят срещу исковете, заведени от принца.

„Вярвам, че една публична личност трябва да прави подобни неща в името на доброто, н

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова. 

Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала. Вярваме, че музиката, изкуството и хармонията ще бъдат обединяващ фактор, който ще ни направи по-силни, каза Марио Хосен. Той изрази надежда бъдещите поколения с гордост да погледнат назад и това, което правим всички заедно в момента, да остави диря в сърцата. „Вярвам в бъдещето на фестивала, на хармонията и на музиката“, завърши директорът.  

Това е цял век традиция, която Варна поддържа вече толкова време. Фактът, че

„Оттам преминаваме през Лъвов мост и пазар „Георги Кирков“ - името на Женския пазар тогава, за да стигнем до ул. „Пиротска“. Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф, той оставя след себе си над 7000 филма, голяма част от които документират живота в София“, разказват още от екипа.

Те допълват, че в изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години,  предоставен от „Кино Клуб Супер 8“, който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото. От екипа уточняват, че изложбата „Спирка София ’70“ е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация „БВА“ от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на „БВА“, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история, посочват още те.

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва математика в Софийския университет „Св. Климент Охридски".

През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад „Славейков“ и други.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
4379
Калейдоскоп

Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

| 20 Август 2024, 12:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев
Фотоизложба показва София през 70-те години на XX век през обектива на Панайот Бърнев
Снимка © Екипът на изложбата

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Композиторът е богът, този, който създава, но неговото творение не може да живее без интерпретатора. Колкото по-добър и интересен е един артист, толкова повече живот, нови образи и състояния придава той на произведението. Щом разбрах това, се успокоих, че и аз участвам в съзидателния акт, макар и вторично. Това каза в интервю цигуларката Албена Данилова, която гостува на фестивала „Варненско лято“. 

Нейното мнение е, че изпълнителят трябва да се придържа точно към това, което е в нотите и което авторът е искал, познавайки епохата. „Оттам нататък музиката живее свой собствен живот. Композиторът отдавна го няма, но творбата му е тук днес и живее само защото ги има хората, които сега може би свирят още по-добре на инструментите си. Те могат да направят неща, които авторът не е чул по време на жизнения си път, но съм убедена, че те биха му харесали много, защото повечето ген

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.

Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.

F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10. 

Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън. 

Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан с

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

Мария Бакалова подготвя пиеса за Бродуей. Това актрисата каза на среща с почитатели по време на фестивала за аниме, комикси и поп култура Aniventure Comic Con (6-7 юли, София).

„Театърът винаги ще ми липсва, макар че не знам кое обичам повече – киното или театъра. Хората са го казали: Едното е хлябът, другото е водата. Едното не може без другото, но просто се фокусираш върху нещата, които са по-готови и са по на дневен ред“, каза тя.

„Разбира се, че бих се качила на сцена един ден. Има една пиеса, по която в момента работим с мой колега, с който вече сме я снимали. И би трябвало, по някое време, да тръгне към Бродуей, към Ню Йорк“, съобщи актрисата.

ЗА МЕЧТИТЕ И МЕЧТАНИТЕ ПАРТНЬОРСТВА В КИНОТО

„Много хора казват, че за да си в тази индустрия, трябва да имаш дебела кожа. Аз не съм сигурна, че съм от тези

Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев. 

По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.

Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години. 

Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.

Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ

Принц Хари смята, че съдебните дела, които заведе срещу британската таблоидна преса, са основната причина за разпадането на отношенията му с кралското семейство, предаде Ройтерс. Това казва по-малкият син на крал Чарлз Трети в новия документален филм Tabloids on Trial. 

„Това със сигурност е основната причина“, каза Хари във филма. Понастоящем той съди медийната компания „Нюз груп нюзпейпърс“, собственост на Рупърт Мърдок, и издателя на „Дейли мейл“ в две отделни дела. Принц Хари ги обвинява, че журналисти и частни детективи са участвали в незаконни дейности и нахлуване в личния му живот. 

Хари преди е наричал съдебните дела своя „мисия“. И двете медии отричат обвиненията и се борят срещу исковете, заведени от принца.

„Вярвам, че една публична личност трябва да прави подобни неща в името на доброто, н

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. 

На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния продуцентски център в града (ТМПЦ) Даниела Димова. 

Гледаме гордо към 100-годишнината на фестивала. Вярваме, че музиката, изкуството и хармонията ще бъдат обединяващ фактор, който ще ни направи по-силни, каза Марио Хосен. Той изрази надежда бъдещите поколения с гордост да погледнат назад и това, което правим всички заедно в момента, да остави диря в сърцата. „Вярвам в бъдещето на фестивала, на хармонията и на музиката“, завърши директорът.  

Това е цял век традиция, която Варна поддържа вече толкова време. Фактът, че

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век“, разказват организаторите.

По думите им фотографиите водят на разходка из София през 1975 година, когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара.

„Оттам преминаваме през Лъвов мост и пазар „Георги Кирков“ - името на Женския пазар тогава, за да стигнем до ул. „Пиротска“. Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф, той оставя след себе си над 7000 филма, голяма част от които документират живота в София“, разказват още от екипа.

Те допълват, че в изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години,  предоставен от „Кино Клуб Супер 8“, който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото. От екипа уточняват, че изложбата „Спирка София ’70“ е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация „БВА“ от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на „БВА“, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история, посочват още те.

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва математика в Софийския университет „Св. Климент Охридски".

През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад „Славейков“ и други.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.