Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.
Сатиричната комедия „Молба за напускане“ пристига премиерно в Бургас на 15 август.
Тя ще бъде представена на сцената на Летния театър в крайморския град, съобщиха организаторите от „Арт ателие“.
Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва хумора, за да подчертае абсурдността на живота на офисния планктон, разказаха за постановката организаторите. Чрез сатирата и препратките към съвременни социални и културни теми, актьорите не само ще разсмеят публиката, но ще я провокира и да осмисли къде се крие щастието, след като завесата падне и аплодисментите утихнат.
Спектакълът е по режисурата на Богдан Петканин, временно изпълняващ длъжността директор на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, сценограф - Жанета Иванова, а продукцията се осъществява от театрална продуцентска къща „Ажур Пико“.
В
Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското култу
Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.
До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката.
Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята
С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен.
Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".
Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.
Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.
Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.
Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора.
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.
Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld
Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.
Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.
„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век“, разказват организаторите.
По думите им фотографиите водят на разходка из София през 1975 година, когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара.
„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“.
В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.
Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят
Fuego del amor е песента, която популярните Joef Gipsy Kings Family изпълняват съвместно със Сандра Александрова. Наричат ги „кралете на фламенкото“ и „майсторите на забавлението“, а те допълват, че с гордост творят и създават музика като част от легендарната джипси фамилия.
Известните французи решават да работят с българката, зашеметени от нейния глас. Срещат се на събитие в Ница, където тя и творческата й половинка и продуцент Артур Надосян са централни гости в програмата. Там участват и Joef Gipsy Kings Family и това случайно запознанство прераства в музикално партньорство. Месеци по-късно, Съюзът на арменците в Европа, чийто почетен член е Артур Надосян, кани французите в благотворително събитие. Впоследствие идва идеята и за обща песен.
Мотор на проекта е Артур Надосян
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
На 24 януари е премиерата на новия български филм „Клас 90“, съобщават продуцентите от „Мирамар“. Междувременно, излезе официален тийзър.
Комедийната драма събира Любомир Нейков, Юлиан Вергов, Людмила Митева Даскалова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Стефка Янорова, Стефан Денолюбов, както и германската актриса Катрин Йене.
Историята е за група съученици, завършили гимназия през 1990 г. Те се събират в уютен планински хотел, за да отпразнуват 33 години от дипломирането си. Партито, което всички чакат с нетърпение, бързо излиза извън контрол, когато стари вражди, изгубени любови и неосъществени мечти се завръщат с пълна сила и всеки от героите е принуден да се изправи срещу своето настоящо и минало аз.
Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.
Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1
„Оттам преминаваме през Лъвов мост и пазар „Георги Кирков“ - името на Женския пазар тогава, за да стигнем до ул. „Пиротска“. Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф, той оставя след себе си над 7000 филма, голяма част от които документират живота в София“, разказват още от екипа.
Те допълват, че в изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години, предоставен от „Кино Клуб Супер 8“, който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото. От екипа уточняват, че изложбата „Спирка София ’70“ е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация „БВА“ от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на „БВА“, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история, посочват още те.
Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва математика в Софийския университет „Св. Климент Охридски".
През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад „Славейков“ и други.
/ВСР